Nadmiar wody zatrzymujący się w tkankach organizmu usunąć można na kilka sposobów. Regularne utrzymywanie zdrowych nawyków pozwala zapobiegać nawrotom objawów i zniwelować przykre skutki spowodowane nadmiarem wody zatrzymanej w organizmie.

Paradoksalnie najprostszym sposobem na pozbycie się wody z organizmu jest regularne picie optymalnej ilości wody i innych zdrowych napojów jak świeżo wyciśnięte soki, zielona herbata oraz jedzenie produktów bogatych w wodę jak arbuz czy winogrona.

Unikać należy picia wód smakowych, które w swych składach zawierają dużo cukru i substancji słodzących. Jeśli picie czystej wody nie jest lubiane, warto dodać do niej naturalne składniki jak cytrusy, listki mięty, plasterki świeżego ogórka, maliny czy truskawki.

Kolejnym sposobem na zapobieganie przypadłości jest ograniczenie spożywania produktów zawierających sól. Sól jest źródłem sodu, niezbędnego do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie. Jego zdrowym źródłem są m.in. zielone oliwki czy chleb żytni.

Czym objawia się nadmiar wody w organizmie?

Nadmiar wody w organizmie występuje często przy niewłaściwym odżywianiu. Gdy spożywa się zbyt dużo soli, a za mało wypija się płynów z odpowiednimi składnikami i minerałami. Nadmiar wody wiąże się również z niestabilną sytuacją hormonalną w organizmie. Objawem widocznym zatrzymania się wody w organizmie jest np. cellulit wodny, przypieranie na wadze, opuchlizna stóp, dłoni, a także oczu. Ta nieprzyjemna przypadłość jest również wynikiem małej ilości ruchu, siedzącego trybu życia i wielu innych czynników wpływających na rozwój tej nieprzyjemnej przypadłości.

Zatrzymywanie wody w organizmie ma niestety negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie i wygląd, lecz również na zdrowie nerek, serca i układu krwionośnego.

Czy usuwanie wody z organizmu jest możliwe?

Usuwanie wody z organizmu może wydawać się bardzo trudnym procesem, lecz w rzeczywistości wystarczy podjąć odpowiednie kroki w celu pozbycia się nadmiaru wody. Jak to zrobić?

  1. Rezygnując z dosalania potraw i jedzenia produktów przetworzonych.
  2. Pijąc wodę z dodatkiem cytryny – oczyści z toksyn, nawodni organizm i przywróci prawidłową gospodarkę wodną.
  3. Dbając o aktywność fizyczną – ruch zmotywuje organizm do pozbycia się nadmiaru wody, wpłynie na likwidację obrzęku i poczucia ciężkości.
  4. Rezygnując z picia napojów gazowanych, kawy, herbaty i alkoholu – wymienione płyny odwadniają i sprzyjają gromadzeniu się wody w organizmie.
  5. Wysypiając się – należy spać od 7 do 8 godzin dziennie.

Tabletki, czy naturalne metody?

Oprócz naturalnych metod na pozbycie się wody z organizmu jakim jest m.in. aktywność fizyczna czy spożywanie optymalnej ilości wody są napary z ziół, które ułatwiają wydalanie zatrzymanych płynów. Mowa przede wszystkim o pokrzywie, mniszku lekarskim, koprze włoskim, pietruszce czy czarnym bzie.

Skuteczną metodą na pozbycie się problemu zalegającej wody może być również przyjmowanie suplementów diety w postaci tabletek. Bazują one najczęściej na wymienionych wyżej ziołach. Wpływają one ponadto na korzystne trawienie oraz redukcję tkanki tłuszczowej.

Wybór metody jest indywidualną kwestią. Decyzję w jaki sposób poradzić sobie z problemem powinno podjąć się zgodnie z występującymi objawami. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i postępować zgodnie ze sobą.