Istnieje jeden czynnik, nad którym nie mamy kontroli: nasze genetyczne dziedzictwo. Czy ci się to podoba, czy nie, jeżeli twoi rodzice byli szczupli, ty i twoje rodzeństwo macie podobną tendencję. Jeżeli twoi rodzice byli otyli, ty również masz tendencję do tycia.

Typ sylwetki także dziedziczymy po rodzicach. Jeżeli twoi rodzice mieli sylwetkę w kształcie jabłka, z dość wydatną klatką piersiową i brzuchem, prawdopodobnie ty też tak będziesz wyglądać. Jeżeli byli „gruszkami” i przytyli szczególnie w biodrach i udach, najprawdopodobniej ty też będziesz „gruszką”. Istnieje wiele różnych wariantów, typów sylwetki. Łatwiej zmienić tuszę niż sylwetkę. Jeżeli twoja tusza zaznacza się w biodrach, to po zrzuceniu tych zbędnych kilogramów będziesz szczupłą „gruszką”, ale jednak „gruszką”.

Łatwiej pozbyć się tłuszczu z brzucha niż z bioder. Natomiast tłuszcz na biodrach, choć trudniejszy do usunięcia, rzadziej staje się przyczyną kłopotów zdrowotnych. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy twoja nadwaga może być przyczyną jakichkolwiek dolegliwości, weź centymetr krawiecki i zmierz obwód talii i bioder. Dla mężczyzn ryzyko zachorowania wzrasta, gdy są w pasie szersi niż w biodrach. Dla kobiet problem rozpoczyna się wtedy, gdy talia ma więcej niż 80% obwodu bioder. Jeżeli ten punkt odnosi się do ciebie, twój problem z wagą nie jest błahostką. Jest on poważnym czynnikiem, który może powodować choroby serca, raka, cukrzycę i inne dolegliwości. Niektórzy uważają, że skoro czynnik dziedziczności ma taki wpływ na tuszę i sylwetkę, to nie są w stanie nic zrobić, by zeszczupleć. To nieprawda. Chociaż czynniki genetyczne, przekazane dzieciom przez rodziców, są bardzo ważne, to jednak nie przekazujemy naszym dzieciom tylko DNA. Dajemy im również sposób na życie. Kształtujemy ich pogląd na odżywianie, dając preferencje różnym rodzajom potraw. Przekazujemy im zainteresowanie lub brak zainteresowania sportem, programujemy ich nastawienie do zdrowia i do tego, jak powinna wyglądać nasza sylwetka. Wszystko to może ulec modyfikacji, jeżeli tak zadecydujemy. Cokolwiek „ukształtowała” nam dziedziczność, zawsze możemy jednak postarać się zmienić swoją wagę. Musimy pamiętać, że dziedziczność jest tylko jednym z czynników, oddziałujących na naszą wagę. Decyduje o skłonnościach. Lecz nawet przy odziedziczonych skłonnościach możesz wiele zrobić, by mieć taką tuszę, jaką chcesz.