Zacznijmy od półgodzinnego spaceru codziennie lub — jeżeli wolisz — godzinnego trzy razy w tygodniu. Wybierz takie miejsce spaceru, które najbardziej lubisz. Rozkoszuj się widokami, zapachem, odgłosami. Zamiast spaceru możesz oczywiście zastosować inny rodzaj ćwiczeń. Podajemy kilka przykładów aktywności fizycznej oraz liczbę kalorii, spalanych podczas ich wykonywania.

  • półgodzinny żwawy spacer – 120 kalorii
  • półgodzinna wolna jazda rowerem – 140 kalorii
  • półgodzinna gra w ping-ponga – 210 kalorii
  • pół godziny pływania – 240 kalorii
  • pół godziny joggingu (lekkiego biegu) – 284 kalorii
  • godzina pracy w ogródku – 300 kalorii
  • godzina tenisa – 456 kalorii

Najważniejsze, żeby cię to bawiło! Wybierz coś, co lubisz. Jeżeli kochasz taniec, pracę w ogródku, jazdę rowerem, bieg z psem, energiczny spacer w lesie, to rób to! Jeżeli możesz, weź ze sobą przyjaciela. Traktowanie sportu jako zabawy towarzyskiej zmniejsza chęć powrotu do siedzącego trybu życia. W pracy zamiast z windy korzystaj ze schodów. Jeżeli masz dostęp do klubu sportowego, wybierz sobie te dyscypliny sportu i aktywności fizycznej, które sprawiają ci przyjemność. Stara gimnastyka uległa zmianie w środowisku, które uczyniło ze sportu zabawę i przystosowało go do indywidualnych upodobań.

Zaczynaj powoli, zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu prowadziłeś siedzący tryb życia. Jeżeli jesteś już po czterdziestce, masz problemy ze stawami lub przechodziłeś jakąś chorobę, porozmawiaj najpierw o swoich planach z lekarzem. I pamiętaj, uprawiaj ten sport, który naprawdę sprawia ci przyjemność. Jeżeli byłeś na diecie niskokalorycznej, powinieneś przerzucić się na niskotłuszczowe, wysokowęglowodanowe menu i nie ograniczać kalorii, zanim zaczniesz jakikolwiek program energicznych ćwiczeń, bo prawdopodobnie dieta niskokaloryczna spowolniła przemianę materii. Ćwiczenia przyspieszają wprawdzie metabolizmu większości ludzi, mogą jednak wywołać efekt odwrotny u tych, którzy się głodzili. Najpierw więc przerwij ograniczanie kalorii, a dopiero po paru tygodniach możesz rozpocząć uprawianie ćwiczeń.