1. Naturalny wzrost aktywności fizycznej. Jeśli przy dotychczasowej aktywności fizycznej dobrze się czujesz, to niech wzrasta ona powoli, z biegiem czasu. Nie przyspieszaj niczego na siłę, aby nie popaść w kierat. Baw się tańcząc, grając w kręgle lub golfa, albo spacerując po parku. Podstawą jest dobra zabawa i systematyczność.
  2. Śpij dużo. Człowiek potrzebuje wypoczynku. Chronicznie zmęczeni ludzie nie mają siły na ćwiczenia. Często są tak wykończeni, że mają tylko ochotę podnieść się na duchu jedzeniem lub alkoholem. Odpowiedniej ilości snu niczym nie można zastąpić.

Jeżeli jeszcze dotąd nie uzyskałeś odpowiednich rezultatów, bądź cierpliwy. Wolny spadek wagi da rezultaty trwalsze niż nagły. Jeśli jednak twoja waga nie zmieniła się w ogóle, odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Czy jadłeś jakiekolwiek tłuste potrawy, jak sosy sałatkowe, masło orzechowe czy margarynę?
  • Czy kupujesz artykuły zawierające tłuszcz jak hot-dogi?
  • Czy w twoim pożywieniu znajdują się produkty zwierzęce?
  • A co z alkoholem?
  • Czy zdarzało ci się opuszczać ćwiczenia fizyczne?

Jeżeli miałeś problemy w którymś zakresie, to nadszedł czas, by je stanowczo załatwić. Istnieje zawsze jakieś rozwiązanie tych problemów, a po uporaniu się z nimi – wspaniała nagroda. Czy trudno ci dotrzymywać diety w obecności znajomych? Może oczekujesz od innych pochwały i obawiasz się, że nie popierają twojego nowego, zdrowego sposobu żywienia? Jeżeli tak, to wiedz, że zauważyłem coś nadzwyczajnego w ostatnich paru latach. Za każdym razem, kiedy temat wegetarianizmu wypływa w dyskusji lub kiedy proszę kelnera o wegetariańskie danie, takie jak warzywa czy spaghetti, choć nie ma go w menu, wówczas zawsze spotykam się z poglądem, iż jest to bardzo zdrowy sposób żywienia. Wielu przeszło już na wegetarianizm, a inni przynajmniej wiedzą, że powinni to uczynić. Przestań więc się martwić. Wybierając się na kolację czy obiad z przyjaciółmi zaproponuj restaurację włoską, chińską lub meksykańską. W amerykańskich restauracjach nie wahaj się zamówić dania warzywnego. Narodowe Stowarzyszenie Restauratorów w 1991 roku poprosiło wszystkich członków o zwrócenie szczególnej uwagi na dania wegetarian, ponieważ w tym czasie na pięć dań tylko jedno było wegetariańskie. Jeżeli nie znajdziesz takiego w jadłospisie, po prostu poproś o nie.

Kiedy mnie zapraszają na przyjęcia, zawsze mówię coś w rodzaju: „Jestem wegetarianinem i nie chcę sprawiać ci kłopotu. Czy miałbyś coś przeciwko temu, abym przyniósł bezmięsny sos do spaghetti?” Moja propozycja jest niezmiennie odrzucana, ponieważ zaplanowano już dwa lub więcej dań bezmięsnych. Często pani domu mówi mi, że syn lub mąż jest wegetarianinem, więc nie ma problemu. Niektórzy ludzie cierpią na dolegliwości trawienne. Każda poważna zmiana w diecie może stanowić dla nich chwilowe zakłócenie pracy układu trawiennego. Zjadacze mięsa, którzy nagle stali się wegetarianami, muszą przystosować się do diety bogatej w błonnik. To samo stanie się, gdy wegetarianin zacznie jeść mięso i całkowicie zmieni sposób odżywiania. Każda zmiana powoduje czasową niestrawność lub gazy. Jeżeli dotyczy to ciebie, miej świadomość, że to cena, jaką chwilowo musisz płacić za miniony brak rozwagi. Niektóre potrawy roślinne — szczególnie z roślin strączkowych — powodują gazy. Spróbuj wybadać, które są kłopotliwe. Plamista fasola, na przykład, może sprawiać problem, natomiast czarna nie. Włącz w dietę więcej zbóż, takich jak ryż i wspomniana już fasola. W sklepach ze zdrową żywnością jest dostępny nowy produkt, zwany Beano, i – jak mówią wyeliminowano z niego czynniki powodujące gazy.