Wiele osób rezygnuje z mięsa kurzego na rzecz indyka. Indyka możemy przygotować na wiele różnych sposobów, dodatkowo wyróżnia się lekką konsystencją oraz delikatnym smakiem. Dodatkowo mięso indycze to świetne rozwiązanie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku oraz alergików.

Mięso z indyka – właściwości

Mięso indycze cechuje się bardzo wysokimi wartościami odżywczymi. Jest źródłem m.in. niacyny (jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu), witaminy B12 i B6 (niedobór może powodować mniejszą efektywność diety odchudzającej), selenu (odpowiada za przemianę materii) oraz cynku (pomaga w walce z trądzikiem). Poza tym ma dobry wpływ na stan włosów oraz skóry. Polecany jest dla osób, które próbują zrzucić wagę ze względu na dużą zawartość białka i lekkostrawność. Indyk to również duża ilość magnezu, potasu oraz żelaza. Magnes znacznie usprawnia działanie szarych komórek, a także zapobiega chorobom układu kardiologicznego. Potas odpowiada za prawidłową pracę serca oraz bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Natomiast żelazo w korzystny sposób wpływa na odporność organizmu.

Mięso z kurczaka, a antybiotyki

Ponad 80 procent kurzego mięsa, które spotykamy na sklepowych półkach zawiera w sobie antybiotyki. Nieuczciwi hodowcy to codzienność. Leki dodawane są do paszy kur i działają na zasadzie symulatorów wzrostu. Kury, którym podawane są antybiotyki, żyją jedynie od czterech do sześciu tygodni i nie widzą świata poza kurnikiem, w którym spędzają całe swoje życie. Regularne spożywanie antybiotyków zawartych w mięsie może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji:

  • nudności i wymioty
  • problemy żołądkowe
  • u dzieci może powodować przebarwienia zębów
  • zaburzenia pracy wątroby
  • zmiany w układzie kostnym dzieci

Warto wspomnieć, że metronidazol (często wykrywany m.in. w mięsie z kurczaka) ma działanie rakotwórcze. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzane na szczurach.

Jak wykorzystać mięso z indyka w kuchni – przykładowy przepis

Istnieje mnóstwo przepisów z wykorzystaniem mięsa indyczego na wiele sposób. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w pracy z indykiem, na początku warto zdecydować się na prosty przepis, jak np. duszona pierś z indyka w marynacie.

Niezbędne składniki to: pierś indyka, czosnek, sok z cytryny, słodka papryka i kurkuma, mąka, sól i pieprz oraz olej. Pierś z indyka dokładnie myjemy, a następnie suszymy. Następnie indyka kroimy w kostkę i wkładamy do miski, do której dodajemy dwie łyżki stołowe oleju, dwa ząbki czosnku, sól i pieprz oraz oraz małą łyżeczkę słodkiej papryki i kurkumy. Miseczkę odkładamy na półtora godziny. Na patelni z rozgrzanym olejem podsmażamy kawałki indyka. Następnie dodajemy pozostałości marynaty oraz trochę wody. Patelnię przykrywamy i czekamy do momentu, aż mięso stanie się wystarczająco miękkie i delikatne. Do naczynia wlewamy małą ilość wody, mąkę oraz odrobinę sosu z patelni. Mieszamy, aż do pozbycia się grudek i wlewamy na patelnię. Całość mieszamy, a gdy sos uzyska gęstą konsystencję, zdejmujemy patelnię z ognia. I gotowe!