Wydawałoby się, że ciąża to ten cudowny czas, gdy możemy jeść to, na co tylko mamy ochotę i nikt nie zwróci nam uwagę – przecież mamy jeść za dwoje! Jednak ta zasada nie do końca się sprawdza, a pewnych produktów wręcz powinno się w ciąży unikać.

Dlaczego odżywianie w ciąży jest tak istotne?

Wszystkie składniki odżywcze z jedzenia, które znajdzie się w naszym żołądku trafia do krwiobiegu, a stamtąd przez pępowinę do płodu. Dlatego ważne jest zwracanie uwagę na to, co jemy żeby dostarczać dziecku samych najlepszych składników, co przełoży się na jego zdrowie i prawidłowy rozwój. W ciąży stale towarzyszą nam zachcianki na różne produkty, jednak zastanówmy się które z nich można jeść, a których powinnyśmy unikać. Wbrew pozorom nie wszystko na co mamy ochotę będzie dobre dla rozwoju płodu.

Ryby w ciąży

Wydawałoby się, że ryby jako bogate źródło kwasów tłuszczowych są doskonałym posiłkiem w ciąży. Jednak przez skażenie środowiska część ryb, a właściwie ich mięso jest zanieczyszczone. Dotyczy to przede wszystkim dużych ryb drapieżnych, które odżywiają się innymi rybami i morskimi stworzeniami. Przez to wzrasta ryzyko kumulowania się metali ciężkich w ich mięsie. Unikajmy zatem tuńczyka i makreli. Bezwzględnie należy odstawić sushi i inne potrawy z surowych ryb.

Wątróbka w ciąży

Wątróbka jest kolejnym podstępnym produktem. Polecana dla dzieci, dlaczego więc nie można jej jeść w ciąży? Wątróbka u zwierząt pełni dokładnie tę samą funkcję co u ludzi, czyli oczyszcza organizm z toksyn. Mogą się w niej gromadzić aflotoksyny, które są niebezpieczne dla rozwoju płodu. Wątróbka zawiera też duże ilości witaminy A, której nadmiar jest szkodliwy dla dziecka i może prowadzić do uszkodzenia płodu, wad rozwojowych, a nawet poronienia.

Tłuszcze trans

Tzw. Tłuszcze trans, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans należą do kategorii najbardziej szkodliwych tłuszczów dla organizmu człowieka. Przyszłe mamy powinny całkowicie wykluczyć je z diety, ponieważ tłuszcze trans łatwo przechodzą przez łożysko. Mogą być odpowiedzialne za niską masę dziecka przy urodzeniu oraz rozwój cukrzycy. Tłuszcze trans znajdują się w margarynach do pieczenia, większości słodyczy z zawartością tłuszczu, pączkach, śmieciowym jedzeniu, chipsach i zupkach instant.

Surowe mięso

Choć w ciąży marzymy czasem o oryginalnych potrawach i tatar z jajkiem i ogórkiem kiszonym brzmi fantastycznie, to absolutnie nie możemy sobie na takie danie pozwolić. Surowe mięso i jajka są zabronione dla kobiet ciężarnych. W mięsie, które nie zostało poddane obróbce termicznej znajdują się bakterie, w tym groźnej salmonelli. Zakażenie skutkuje zatruciem pokarmowym: wymiotami, biegunką i ogólnym osłabieniem, które osłabia nasz organizm i dziecka. Poza salmonellą spożycie surowego mięsa może skutkować toksoplazmozą i listerią, które prowadzą do poważnych wad rozwojowych, a nawet przerwania ciąży.