Chyba każdy z nas choć raz w życiu doświadczył nieprzyjemnego uczucia, jakim jest ból żołądka. Długotrwały lub chwilowy, tępy lub ostry, nie zależnie od tego jaki on jest, powoduje znaczący dyskomfort, ale może być też objawem innych chorób. Zwykle tego typu ból w jamie brzusznej pojawia się po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, ale przyczyn może być znacznie więcej. Skąd bierze się ból żołądka i jak sobie z nim poradzić?.

Najczęstsze przyczyny bólu w żołądku

Jak wiadomo sam ból żołądka nie jest choroba, a jedynie objawem schorzeń i zaburzeń występujących w jamie brzusznej. Może być on chwilowy, a także utrzymywać się przez długi czas z różnym natężeniem. Pamiętajmy, że przyczyn może być wiele, jednak każda z nich wymaga odpowiedniej diagnostyki, a nawet wdrożenia odpowiedniego leczenia. Do najczęstszych przyczyn bólu żołądka zaliczamy:

 • zatrucie pokarmowe – to bez wątpienia najczęstsza przyczyna bólu. Jeśli zjemy produkty takie jak np. jajka, mleko, majonez, czy niedogotowane mięso, możemy odczuwać ostry ból jamy brzusznej, a następnie mdłości, a nawet wymioty. Taki stan, może doprowadzić do odwodnienia organizmu.
 • wrzody – przy występowaniu tego typu schorzenia, ból najczęściej pojawia się około 2-3 godzin po konsumpcji. Towarzyszyć mu mogą: zgada, niestrawność, a nawet nudności.
 • refluks – świadczyć będzie o nim silny i tępy ból żołądka. Pojawić się może także pieczenie w przełyku.
 • zapalenie żołądka – bóle zwykle towarzyszą rozwojowi stanu zapalnego. Bardzo często towarzyszą mu także wymioty lub biegunka.
 • rak żołądka – to jedna z najniebezpieczniejszych chorób. Wymaga natychmiastowej diagnostyki, a długotrwały ból żołądka może być jej pierwszym objawem.
 • przejedzenie – spożycie zbyt dużej ilości wysokokalorycznych pokarmów, również może powodować ból, jednak powinien być on krótkotrwały.

Jak poradzić sobie z bólem żołądka?

Najważniejszym będzie udanie się do specjalisty, jeśli zaburzenia te mają podłoże długotrwałe, a sami nie jesteśmy sobie wstanie z nimi poradzić. Jeśli jednak spodziewamy się, że przyczyną mógł być zbyt ciężki posiłek czy po prostu przejedzenie, warto spróbować złagodzić ból domowymi sposobami. Do naturalnych lekarstw, niwelujących dyskomfort w jamie brzusznej zalicza się np. rumianek. Warto więc spróbować zaparzyć sobie herbatę właśnie z tego zioła. Dodatkowo, możemy wypróbować sok z aloesu, a nawet napar z mięty, który jest niezwykle skuteczny. Pomocny może być także wywar z kminku. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na wizytę w aptece, warto poprosić farmaceutę o krople żołądkowe, być może nie będą one smaczne, ale mogą okazać się skuteczne.

Inne choroby układu pokarmowego

Ból żołądka może być też powiązany z innymi chorobami układu pokarmowego, niż te które zostały wyżej wymienione. Wcześniej wspomniane zaburzenia, należą do najczęstszych przyczyn bólu w żołądku. Jednak może być on również objawem innych chorób, takich jak:

 • zespół Zollingera i Ellisona
 • chłoniaki żołądka
 • zmiany naczyniowe żołądka
 • pasożyty w jamie brzusznej
 • dyspepsja
 • autoimmunologiczne, metaplastyczne zapalenie błony śluzowej żołądka

Pamiętajmy, by nie bagatelizować długo utrzymującego się bólu żołądka. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na szybki powrót do zdrowia.