Należy pamiętać, iż twoja przemiana materii może ulegać zmianie. W okresie głodówki lub diety organizm zwalnia przemianę materii. Ciało nie rozumie pojęcia diety. Pamiętaj, że dla twego organizmu dieta to okres głodu i nie wiedząc, jak długo potrwa głodówka, oszczędza on pobór swoich zasobów tłuszczu, tak jak kierowca, któremu kończy się benzyna i stara się jak najmniej jej zużywać. Pamiętasz, jak ostatnio prowadziłeś autostradą i nagle zauważyłeś, że kontrolka paliwa pokazuje ci, iż bak jest prawie pusty? Próbowałeś sobie przypomnieć na ile może wskazówka zejść poniżej „R”. Przestałeś przyspieszać, prowadząc bardzo spokojnie, wyłączałeś silnik na światłach stopu, by zaoszczędzić paliwo do czasu znalezienia stacji benzynowej.
Twój organizm zachowuje się tak samo, kiedy nagle uszczupla mu się porcje żywności. Zwalnia przemianę materii, wstrzymując na ile to możliwe spalanie tkanki tłuszczowej do czasu zakończenia głodówki, ponieważ tkanka tłuszczowa stanowi swego rodzaju zapas paliwa dla organizmu. To bardzo męczące dla stosujących dietę. Często odkrywają, iż pomimo że jedzą bardzo mało, zbyt powoli tracą na wadze. A nawet gorzej, zwolniona przemiana materii może trwać po zakończeniu diety, czasami przez tygodnie — według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Pensylwanii (i nie tylko tam). Po przeprowadzeniu takiej diety następuje nagły przyrost tkanki tłuszczowej. Jest to tak zwany fenomen yo-yo, w którym stosujący dietę tracą na wadze po to, by później przybrać na wadze więcej, niż mieli przez rozpoczęciem diety.


A oto pierwszy krok do utrzymania tempa metabolizmu: upewnij się, czy twoja dieta zawiera 10 kalorii na 1 funt (0,45kg) twojej idealnej wagi ciała. To znaczy, że jeżeli twoim celem jest uzyskanie 150 funtów (67,5kg) wagi, to twój dzienny jadłospis powinien zawierać przynajmniej 1500 kalorii. Spadek wagi będzie stopniowy, ale nie spowodujesz zmniejszenia tempa metabolizmu, a więc zapewnisz sobie stały postęp.

Minimum kalorii na dzień
IDEALNA WAGA x 10 KALORII = ILOŚĆ KALORII
120 funtów (54 kg) x 10 kalorii = 1200 kalorii
150 funtów (67,5 kg) x 10 kalorii = 1500 kalorii
180 funtów (81 kg) x 10 kalorii = 1800 kalorii