Prowadzimy zbyt siedzący tryb życia. Wyeliminowaliśmy większość ćwiczeń fizycznych, dzięki którym krew przepływała szybciej, kiedy byliśmy młodsi; a właśnie to utrzymywało naszych przodków w dobrej kondycji. Dobrze byłoby powrócić do aktywności fizycznej z czterech przyczyn:

  1. Ruch spala kalorie. Każdy ruch, który zrobisz, czy jest to mrugnięcie okiem, czy podniesienie wielkiego fortepianu, powoduje spalanie kalorii. Im więcej się ruszamy, tym więcej spalamy kalorii.
  2. Regularna aktywność fizyczna przyspiesza twój metabolizm. Kalorie spalane są szybciej, nie tylko podczas ćwiczeń, ale jeszcze przez pewien czas potem.
  3. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Tkanka mięśniowa ma szybką przemianę materii i spala kalorie jeszcze lepiej niż tkanka tłuszczowa. Jeżeli twoje mięśnie słabną z braku aktywności, twój organizm spala mniej kalorii na godzinę.
  4. Aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć apetyt.

Dwudziestominutowe ćwiczenia przed obiadem redukują nieco apetyt. Odnosi się to zwłaszcza do sportów silnie rozgrzewających, jak tenis, bieganie czy taniec. (U niektórych ludzi apetyt wzrasta po sportach „spokojnych” jak pływanie.) Wydaje się jednak, że otyli nie doświadczają, niestety, prawie wcale lub wcale tej redukcji apetytu, a więc prawdopodobnie jest to mechanizm, który pomaga ludziom utrzymać szczupłą sylwetkę, a nie schudnąć.

Uprawianie sportu przynosi poza tym wiele innych korzyści — od zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, poprzez uniknięcie dolegliwości serca, do zwiększenia energii i spokojniejszego podejścia do życia. Odkryjesz, że śpisz znacznie mocniej, gdy twoje ciało zmęczone jest ćwiczeniami, a to z kolei da ci miłe poczucie, że dbasz o siebie. Chronicznie zmęczeni ludzie pozwalają sobie na wiele odstępstw od zdrowych zasad, w tym na jedzenie niezdrowej żywności, czego nie robiliby, gdyby byli wypoczęci.