Zbyt duża waga może przynieść nam bardzo negatywne skutki zdrowotne. Nadwaga może doprowadzić do zniszczenia stawu kolanowego i stawu skokowego, czyli dwóch najważniejszych stawów w układzie ruchu. Przy otyłości właśnie kolana i kostki są najmocniej obciążone przez ciężar naszego ciała. Według badań obciążenie kolana jest związane głównie z ogromną siłą mięśnia czworogłowego uda. Jak się okazało wywiera on nawet 300-kilogramowy nacisk na rzepkę. To potężna waga, dlatego najwięcej problemów zwyrodnieniowych stawów wykrywa się u osób otyłych. Warto utrzymać prawidłową masę ciała, jak widać nie tylko dla naszego wyglądu i dobrego samopoczucia, ale także dla zdrowia.

Czy zła dieta wpływa na problemy ze stawami?

Jak się okazuje tłusta dieta nie wpływa tylko na nieestetyczny wygląd, ale także na nasze zdrowie. Na podstawie badań wiemy już, że nasze stawy bardzo nie lubią tłustego jedzenia i fast-foodów. Poza tym, że takie produkty są tuczące i zwiększają masę ciała, która obciąża stawy, nadmierna ilość tłuszczu ogranicza pobieranie substancji odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Co ciekawe wiele produktów takich jak sery, tłuste mięso wieprzowe i oleje roślinne stymulują wytwarzanie hormonów sprzyjających powstawaniu zapaleń stawów. Warto również ograniczyć spożywanie soli, ponieważ wypłukuje z naszego organizmu wapń, który jest bardzo ważny dla kości oraz stawów. Przyswajanie wapnia jest też często zaburzone, gdy pijemy napoje takie jak czarna kawa, herbata i alkohol.

Dolegliwości kolan związane z nadwagą

Nadmierne obciążenie kolan jest przyczyną tworzenia się tzw. osteofitów, czyli wyrośli kostnych, które wywołują silny ból, powodują ograniczenia zakresu ruchu stawu, chorobę zwyrodnieniową oraz uczucie sztywności. Pojawiają się w miejscu największego obciążenia. Bardzo często nadwaga powoduje trochę mniejsze, lecz tak samo groźne objawy, takie jak ból, obrzęk, zaczerwienienie skóry i gorączka (w przypadku stanu zapalnego). Problemy ze stawami kolanowymi spowodowane nadwagą, kiedy są nieleczone – mogą doprowadzić do ograniczenia aktywności lub całkowitej niemożności ruchowej. Więcej objawów bólu kolan i nóg znajdziesz klikając tutaj.

Metody leczenia stawów kolanowych przy nadwadze

Przy nadwadze na pewno trzeba zacząć od rozpisania odpowiedniej diety bogatej w witaminy i substancje odżywcze. Utrata wagi jest najważniejsza, ponieważ trzeba całkowicie zminimalizować tak silny nacisk na staw. Kolejnym etapem jest leczenie i suplementacja. Aby utrzymać sprawność i wytrzymałość całego układu kostnego przez długie lata, powinniśmy poprosić lekarza o jakieś suplementy bogate w kolagen i kwas hialuronowy, aby wzmocnić swoje stawy przed obciążeniem. Na rynku jest dostępnych jednak sporo wysokiej jakości suplementów diety, które można z powodzeniem stosować zarówno w przebiegu problemów ze stawami, jak też profilaktycznie. Więcej informacji dotyczących suplementacji na stawy znajdziesz w tym artykule – https://bol-stawow.pl/blog/jak-wybrac-leki-na-stawy-kolanowe/.