Przyprawy to substancje aromatyczne uzyskiwane z niektórych roślin (ich kory, korzeni, liści, strąków, nasion itp.). Pochodzą one z wszystkich kontynentów i są dodawane do rozmaitych potraw, by podnieść ich smak, uczynić je lżej strawnymi, ale również pobudzić funkcjonowanie układu trawiennego. Ta ostatnia właściwość ma zwłaszcza istotne znaczenie, gdyż wywiera wpływ na utratę przez nas zbędnych kilogramów.
Przygotowałam dla was delikatne i smaczne mieszanki przypraw. Używajcie ich do przyprawiania przygotowywanych przez siebie potraw, a na pewno będzie to miało korzystne oddziaływanie na wasz wygląd.
Poniżej przedstawiam ponadto kilkanaście przypraw, które możecie wykorzystywać w swojej kuchni, łącząc przyjemne z pożytecznym. Oto przyprawy, które ja sama stosuję najczęściej: pieprz, gałka muszkatołowa, cynamon, papryka, kolendra, wanilia, goździki, bazylia, mięta, tymianek, liście laurowe, koper, anyż, kminek, suszona cebula, czosnek. Każdy może zmieniać ich dobór w zależności od indywidualnych gustów i potrzeb.
Jeszcze tylko jedna uwaga: nie wolno nadużywać przypraw, mogłoby to wywołać zaburzenia układu trawiennego. Lepiej stosować je w umiarkowanych ilościach, a i tak na pewno będzie to sprzyjało chudnięciu.

Anyż
Jego owoce stosowane są do ciast, naparów i herbatek ziołowych. Ma silne działanie rozkurczowe, pomaga więc na bóle brzucha, wzdęcia, kolki, ułatwia trawienie.

Bazylia
Najczęściej występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, gdzie jest powszechnie wykorzystywana do przetworów. Bardzo dobre efekty przynosi przyprawianie bazylią cukinii, bakłażanów i innych warzyw. Działa rozkurczowo, przeciwdziałając bólom brzucha i ułatwiając trawienie. Ma również właściwości antybakteryjne.

Bazylia

Bazylia

Estragon
Używa się go przede wszystkim do sosów. Warto też przyprawiać nim sałatki, jaja, kurczaki i skorupiaki. Wspomaga trawienie nie drażniąc żołądka.

Kminek
Kminek należy do tej samej rodziny co marchew, anyż i koper. Jak każdy przedstawiciel tej rodziny, ma działanie moczopędne i stymuluje trawienie. Arabowie uważają go za afrodyzjak. Szczególnie polepsza smak serów. Może stanowić cenny składnik potrawy curry.

Koper
Jest spokrewniony z anyżem. Jego listki i owoce wspaniale poprawiają smak ryb, sałatek czy ogórków. Koper korzystnie wpływa na wydalanie gazów, jest moczopędny, wspomaga trawienie i działa rozkurczowo.

Pietruszka
Działa moczopędnie i tonizująco. Jest bardzo bogata w witaminę C i sole mineralne.