Przestrzegajcie kilku bardzo prostych zasad odżywiania

Przyspieszając przechodzenie pokarmu przez jelito, uniemożliwiają przedłużony pobyt w okrężnicy niektórych produktów przemiany materii, szkodliwych dla jej ścianek. Zapobiegają w ten sposób powstawaniu zmian nowotworowych. Są również doskonałym środkiem w profilaktyce dolegliwości dróg żółciowych, choroby wieńcowej, zakrzepicy żylnej, gdyż są zdolne wchłaniać sole żółciowe i cholesterol.
Wszystkie wymienione powyżej własności sprawiają, że włókna roślinne są jednym z najistotniejszych składników, o jakich powinna pomyśleć osoba pragnąca schudnąć… i jednocześnie odzyskać zdrowie.
Włókna roślinne odnajdziemy w skórce owoców, ziarnach, algach, warzywach zielonych, łuskach zbóż, a zatem i w otrębach. Nie sposób ocenić, ile włókien roślinnych dostarczamy codziennie naszemu organizmowi. Jest jednak pewne, że zazwyczaj cierpimy na ich niedobór. Łatwo jednak temu zaradzić, dodając do swego pożywienia otręby.
Otręby można kupić obecnie w większości sklepów spożywczych. Są drobno zmielone, delikatne, nie zmieniają smaku potraw, nadając się zwłaszcza do sosów. Używam ich teraz stale.
Zacznijcie od jedzenia jednej łyżki otrąb dziennie, w razie potrzeby podzielcie tę ilość na dwie porcje, dodane do dwóch głównych posiłków. Stopniowo przejdźcie do dwóch, trzech, czterech łyżek każdego dnia, zwiększając dawkę mniej więcej co trzy dni. Ideałem byłoby zjadanie czterech łyżek dziennie. A możecie mi wierzyć – to działa!
Dodawajcie warzywa mające właściwości moczopędne do wszystkich posiłków. Ułatwią one proces trawienia i przyspieszą utratę zbędnych kilogramów.
Niektóre warzywa są prawdziwymi przyjaciółmi naszego organizmu. Dodając je do codziennej diety, poznacie ich niezwykłą skuteczność. Nie tylko pomogą wam schudnąć w sposób naturalny, nie doprowadzając do niedoboru witamin, ale też dodadzą wam urody. Wywierają one korzystny wpływ na cerę, a ich uzdrawiające oddziaływanie jest bardzo szybko widoczne.

Oto lista podstawowych warzyw o właściwościach moczopędnych, które warto jeść często i bez większego umiarkowania:
marchew,
seler,
cykoria,
ogórek,
rukiew,
koper
fasola (każdy jej rodzaj, z tym że suszone ziarna fasoli najlepiej przygotowywać w postaci puree),
zielona sałata,
cebula,
szczaw,
por,
ziemniaki,
salsefia,
pomidor,
karczochy.

Możecie przygotowywać te warzywa (poza fasolą) zarówno na surowo, w postaci surówek, jak również w postaci ugotowanej.
Nie zapominajcie o płynach.
Woda jest źródłem życia, dzięki niej możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i szczupłą, zgrabną sylwetką. Musicie nauczyć się pić duże ilości wody w ciągu dnia (co najmniej dwa litry). Jeśli nabierzecie takiego nawyku, łatwiej osiągnięcie wymarzoną wagę.
Pamiętajcie jednak, by pić wyłącznie pomiędzy posiłkami. Unikajcie picia podczas jedzenia, gdyż prowadzi to do zaburzeń trawienia. Picie między posiłkami daje jeszcze jedną korzyść: pozwała „oszukać” pierwsze oznaki głodu.