Nie zapominajcie o przyprawach

Imbir
W krajach, z których pochodzi (Malezja, Chiny, Indie), przypisuje mu się liczne właściwości lecznicze. Cieszy się sławą afrodyzjaku, ale działa również przeczyszczająco i wspomaga procesy trawienia. Tworzy przyjemne kompozycje smakowe tak z rzeczami słodkimi jak i słonymi. Jest to znany środek ożywczy (wzmacniający), pobudzający ponadto funkcje układu trawiennego i zapobiegający wzdęciom. W Chinach i na Filipinach jest podawany w postaci wywaru i zastępuje wówczas kawę. Po obfitym posiłku zapobiega nudnościom i ułatwia przemianę materii, zapobiegając zaparciom.
Stosowany powszechnie nad brzegami Morza Czerwonego, w Egipcie służy jako przyprawa „rozluźniająca brzuch”. W Chinach zaobserwowano, że imbir, używany przez dłuższy czas, wpływa na poprawę wzroku, bywa tam składnikiem leków pomocnych w leczeniu oczu.
W ziołolecznictwie jest przepisywany – ze względu na swe doskonałe własności – jako środek pobudzający trawienie. Podaje się go w postaci łatwo przyswajalnych żelatynowych kapsułek lub też jako nalewkę rozcieńczaną w proporcji 1 do 5, której 10-20 kropli przyjmuje się przed każdym posiłkiem. Badania prowadzone w Chinach wykazały również pozytywny wpływ imbiru na zmniejszenie się poziomu cholesterolu we krwi.

Kolendra
Wzmacnia smak warzyw i sałatek. Korzystnie wpływa na trawienie i ułatwia wydalanie gazów.

Kurkuma – szafran indyjski
Przyprawa ta stanowi podstawę tradycyjnego dania indyjskiego zwanego „curry”. Mająca liczne przymioty roślina zwiększa wydzielanie żółci, ułatwiając tym samym trawienie. Jest również środkiem pobudzającym i silnie moczopędnym.
Można stosować ją w postaci wywaru lub naparu, wymieszanego z wodą w proporcji 5 gramów na litr. Tak przygotowany płyn należy pić w ilości 2 szklanek dziennie.

Kardamon
Kardamon

Kardamon
Jest to roślina rosnąca przede wszystkim w południowych Indiach. Na Bliskim Wschodzie i na północy Afryki używa się jej do aromatyzowania kawy.
Chińczycy uważają ją za swoiste panaceum. Niegdyś zachwalano jego własności lecznicze, miał jakoby zapobiegać omdleniom wynikającym z zaburzeń trawienia.
Dzięki analizom chemicznym odkryto obecność w kardamonie lipazy, enzymu rozkładającego tłuszcze.

Liście laurowe
Poza właściwościami zapachowymi, często wykorzystywanymi w kuchni, liście te charakteryzują się zawartością niewielkiej ilości esencji stymulującej wydzielanie żółci, co ułatwia trawienie. Przyprawę tę należy stosować z umiarem.

Gałka muszkatołowa
Przywieziona przez Holendrów z indonezyjskiego archipelagu Moluków (Wysp Korzennych), przyprawa ta pojawiła się w Europie w XVIII w. Jej łagodny zapach i delikatny smak sprawiają, że bywa dodawana do bardzo wielu potraw. Polepsza smak wywarów warzywnych oraz potraw z jajami lub serem. Ułatwia trawienie ciężko strawnych dań, stymulując układ pokarmowy.

Papryka
Od czasu wprowadzenia w Europie (1932) papryka znalazła powszechne uznanie ze względu na zawartość witaminy C (0,1 – 0,5% zależnie od gatunku). Uważana za afrodyzjak, wpływa ponadto pozytywnie na proces trawienia, nie wywołując efektów ubocznych. Stanowi doskonały środek wiatropędny (ułatwia wydalanie gazów powstających w jelicie).
Niegdyś wkładano kawałki papryki do skarpetek, by pobudzać krążenie krwi.
Papryka czerwona jest często i w dużych ilościach używana w kuchniach orientalnych. Polepsza trawienie, a jej właściwości wykorzystywane są przy leczeniu uporczywego kaszlu, zapalenia migdałków, reumatyzmu i urazów mięśni.